RSS

فرهنگسرا كرج كلان شهر كرج را با جمعيتی بيش از ۰۰۰/۲۵۰/۱ نفر  و با وجود فاصله كمی كه از پايتخت دارد ، از نظر امكانات شهری ، فرهنگی ، عمرانی ، ورزشی و تفريحی در حد يك شهر و روستای دور افتاده می‌توان بشمار آورد . از  زحمات مسئولين شهر برای مردم اين شهر می‌توان به موارد زير اشاره كرد :

(( برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید ))


ادامه مطلب

نوشته شده در شنبه 1386/06/24 ساعت 10:1 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


شهر كرج

وقتی داشتم مطالب مربوط به تالار شهيدان نژاد فلاح رو در سايت معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری كرج مطالعه می‌كردم ، جمله زير باعث شد تصميم بگيرم اين مطلب رو در مورد وضعيت فعلی شهرستان كرج بنويسم :

" در سال 1380 ، نمايندگان مردم در شورای شهر به شكرانه ذوقی سليم برآن شدند تا نسبت به خلق مجموعه‌ای فرهنگی و هنری كه در خور شان ايران سرافراز و ملت غيورش باشد اهتمام ورزند و امروز اين افتخار ثمره تلاش بی‌وقفه خادمين مردم در شورای اسلامی و شهرداری كرج است كه  ... " لینک مطلب

(( برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید ))


ادامه مطلب

نوشته شده در جمعه 1386/06/23 ساعت 5:22 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


تالار شهيدان نژاد فلاح

اين مجموعه در زمينی به مساحت 20000 متر مربع و با زيربنای 11000 متر مربع در سال 1382 افتتاح گرديده است .

تالار شهيدان نژاد فلاح يكی از بزرگترين مجموعه‌های فرهنگی كشور می‌باشد كه ...

(( برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید ))


ادامه مطلب

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/22 ساعت 3:2 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


 
دانشگاه آزاد اسلامي واحد كرج
دانشگاه آزاد اسلامی واحد كرج كه يكی از هفت دانشگاه جامع كشور بشمار می‌رود ، دارای
 ۲۷ هزار دانشجوی دختر و پسر در۹۶ رشته تحصيلی از كاردانی تا دكترای تخصصی است .
 ‪اين واحد در سال۱۳۶۳ تأسيس شد و ...
(( برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید ))

ادامه مطلب

نوشته شده در چهارشنبه 1386/06/14 ساعت 10:45 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


فرودگاه پيام

منطقه ويژه اقتصادی پيام در زمينی به مساحت ۳۶۰۰ هكتار با بهره‌گيری از كليۀ تأسيسات زيربنايی ، امكانات فرودگاهی و ناوگان هوايی مجهز جهت حمل و نقل بار هوايی و پستی ، در جاده مهرشهر – ماهدشت به فاصله حدود ۱۵ كيلومتری ميدان اصلی ( ميدان امام ) كرج قرار دارد .

فرودگاه بين المللي پيامشركت خدمات هوايی پيام وابسته به وزارت پست و تلگراف و تلفن ، تنها شركت هواپيمايی كشور می‌باشد كه دارای فرودگاه بين المللی اختصاصی مجهز و فعال در زمينه پست و بار است . فرودگاه بين المللی پيام پس از افتتاح رسمی در سال ۱۳۷۱ ، مرز هوايی شناخته شده و در مسيرهای داخلی و بين المللی اقدام به جابجايی كالا نمود . در حال حاضر بيشتر پروازهای اين شركت به اروپا ، روسيه ، آسيای ميانه و كشورهای عربی منطقه بخصوص امارات متحده عربی می‌باشد .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در سه شنبه 1386/06/13 ساعت 4:3 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) بوده و مرقد آن که در قریه علی‌آباد گونه از توابع محمدشهر واقع است .

مرقد آن امامزاده در بالای تپه‌ای مشرف به زمینهای زراعی آن روستا و ولد آباد بزرگ واقع شده که در فصول بهار و تابستان منظره‌ای زیبا به دیدگان زوار و بازديد كنندگان می‌بخشد . اراضی امامزاده بالغ بر سیزده هکتار می‌باشد . به غیر از ساختمان بقعه که قبل از انقلاب ساخته شده و شامل یک گنبدخانه و چهاراطاق در چهارگوشه آن می‌باشد ابنیه دیگری در آن احداث نشده است. بنای هشت ضلعی و نوساز بقعه با مساحتی حدود ۱۰۰ متر مربع بر روی تپه‌ای بلند تر از زمينهای اطراف خود قرار دارد .
گنبد بقعه در سال ۱۳۸۲ با پوشش فلزی آلمينيومی به شکل کاملاً سنتی ساخته
شده است. در فهرست بناهای تاريخی ميراث فرهنگی استان تهران ، قدمت او ليه بنای مزبور دوره قاجاريه ذکر شده است .

نوشته شده در دوشنبه 1386/06/12 ساعت 7:19 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


دانشكده كشاورزي ( پرديس كشاورزي و منابع طبيعي ) دانشگاه تهران

اين دانشكده با ۸۸۴۸۸ متر مربع ساختمان ، يكی از قديمی‌ترین دانشكده‌های تابع دانشگاه تهران است كه در سال ۱۳۰۱ در شهر كرج به نام آموزشگاه عالی فلاحت تأسيس شد و تا سال ۱۳۲۴ زير نظر وزارت كشاورزی اداره می‌شده است .

دوره‌های دانشکده از سال ۱۳۳۴ چهار ساله شد و كلاس‌های مهندسی زراعی ، ماشين آلات ، جنگل و دفع آفات داير گرديد . بسياری از مراكز علمی مرتبط با علوم كشاورزی به جهت وجود دانشكده كشاورزی و شرايط اقليمی آن تأسيس و مورد بهره‌برداری قرار گرفت . اكنون اين دانشكده بعنوان بزرگترین دانشكده كشاورزی كشور در قالب گروه‌های متعدد آموزشی و پژوهشی مشغول به فعاليت می‌باشد .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در یکشنبه 1386/06/11 ساعت 3:22 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


موزه جانور شناسي

در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی اولين موزه جانورشناسی كشور در دانشكده كشاورزی كرج به دستور دكتر جلال افشار پايه‌گذاری شد . اين موزه دربرگيرنده مجموعه جالبی از گروه‌های مختلف جانوری شامل پستانداران ، پرندگان ، آبزيان ، خصوصاً حشرات و گونه‌های زيان‌آور و يا مفيد كشاورزی است كه در كنار آنها فرايندها و روشهای مبارزه با حشرات به نمايش گذاشته شده است .

موزه جانور شناسی مانند ديگر موزه‌ها ، مجموعه عظيمی از اندوخته‌های علوم و دانستنيها را در خود جای داده است و از لحاظ غنای علمی ، فراوانی و تنوع گونه و حتی شيوه‌های نمايشی نمونه‌ها  در نوع خود كم موزه تاكسي درمينظير می‌باشد .

امروزه اين موزه دارای ۱۷ سالن نمايش در دو طبقه فعاليت گسترده‌ای دارد كه شامل مجموعه‌ای از جانوران مختلف ، پوستر و عكس ، همچنين مولاژهای گوناگونی از آناتومی اندام‌های درونی و بيرونی و غيره را به نمايش گذاشته است و توانسته توان علمی موزه را بالا برده و اهميت آنرا در علوم كشاورزی ، بهداشت انسانی و دام نيز به خوبی نشان داده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در یکشنبه 1386/06/11 ساعت 2:18 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


بقعه امامزاده ابراهيم سپهسالار (ع)

امامزاده ابراهیم (ع) ملقب به سپهسالار از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) می‌باشد . مرقد مطهر این امامزاده درقریه تکیه سپهسالار و به فاصله ۴۵ کیلومتری جاده چالوس واقع است ، مزار این امامزاده در سینه کش کوه و در خارج از بافت روستا قرار گرفته و زوار می بایست برای رسیدن به بارگاه امامزاده مسافتی حدود یک کیلومتر را کوهپیمايی نمایند . مساحت اراضی بقعه حدود ۳ هزار متر مربع بوده و بقعه ساخته شده بر روی مزار دارای سقف شیروانی است مرقد مطهر زیر تخته سنگی قرار گرفته بر روی مزار حائل بوده و قسمتی از سقف را تشکیل می‌دهد. در جوار ضریح و قسمت تحتانی تخت سنگ مذکور دهانه غاری است که در فصول بهار و تابستان از آن نسیم خنک و مطبوعی به حرم می وزد . درسال ۷۸ زائر سرای بقعه در دو طبقه ساخته شده و به زوار سرویس می‌دهد . کوهستانی بودن منطقه و وجود آبشارهای زیبا در سربند و دربند موجب گردیده این بقعه مورد توجه مردم قرار گیرد . لذا بدین منظور در فصول بهار و تابستان جمعیت زیادی برای گردش و زیارت به این امامزاده مراجعه می‌نمایند .

(( منبع : سایت فرمانداری کرج ))

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 4:35 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


بقعه امامزاده طاهر

يكی از اماكن متبركه مهم و مشهور شهر كرج آستانه امامزاده طاهر ( پسر امام چهارم ، حضرت زين العابدين (ع) به نام حسين اكبر و لقب طاهر ) می‌باشد كه امروزه گورستان مجاور آن از اهميت ويژه‌ای برخوردار است .

برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 4:19 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


امامزاده محمدآستانه مباركه اين امامزاده در گلزار شهدای حصارك پايين ، در قسمت شرقی خيابان شهيد چمران قرار دارد . قدمت بنای امامزاده به حدود ۴۰۰ سال قبل می‌رسد .امامزاده محمد از نوادگان امام جعفر صادق(ع) می‌باشد .
مساحت اراضی بقعه بالغ بر هشت هکتار میشود که در آن ساختمان حرم ، صحن مطهر ، پارک و فضای سبز ، پارکینگ خودرویی ، قبرستان و واحدهای تجاری احداث شده است .

ساختمان قدیم آن در دهه شصت تخریب و ساختمان جدید با مساحت ۸۰۰ متر مربع که دارای یک گنبد خانه و دو شبستان زنانه و مردانه و رواق شمالی و جنوبی و دو گلدسته و آینه کاری حرم است بنا گرديد . ضریح مطهر به شکل سنتی توسط استاد احمدی شیخ شبانی در اصفهان ساخته و برروی مرقد مطهر و خواهر امامزاده نصب گردیده . در حال حاضر  بقعه دارای یک پارک و فضای سبز به مساحت حدوداً ۸۰۰۰ متر مربع است که پارکینگ خودرویی یک هکتاری به آن سرویس می‌دهد .

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 1:38 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


امامزاده حيدر

امامزاده حیدر بن زین‌العابدین از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) می‌باشد . این بقعه دارای اراضی به مساحت دو هکتار بوده که در آن ساختمان حرم مطهر ، سرویس و وضوخانه و کتابخانه عمومی احداث شده است . ساختمان حرم با وسعت ۶۰۰ متر مربع که دارای یک گنبدخانه ، یک شبستان پیوسته ، ایوان شمالی و دو گلدسته می‌باشد ، در سال ۷۷ شروع به ساخت شده و در حال حاضر سفت کاری آن تمام گردیده و نازک کاری آن با کاشیکاری گنبد و شبستانها آغاز شده است .

بنای اين امامزاده متعلق به دوره صفويه و معاصر می‌باشد و در منطقه‌ای به نام گرمدره در جنوب شرقی شهر كرج ، بعد از پل جديد كلاك و در بخش جنوبی جاده قديم تهران واقع شده است . دسترسی به امامزاده از خيابان شهيد عبدا.. ميرالی كه از جاده قديم تهران منشعب می‌شود امكان پذير است .

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 12:29 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


امامزاده حسن

امامزاده عبدا... ملقب به حسن از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد . اين بقعه در جنوب ميدان قدس و در بلوار امامزاده حسن شهر كرج واقع است و متعلق به سال ۹۰۶ هجری قمری می‌باشد ، كه به دستور ابوالمظفر شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده است . بنای داخلی آن بصورت چهارگوش وسيع بوده كه در وسط هر ضلع آن طاق نمايی برپا شده و نمای خارجی آن نيز بصورت چهارگوش ساده است . این بقعه دارای ساختمان حرم ، صحن ، سالن اجتماعات و وضوخانه است. ساختمان قدیم آن به علت فرسودگی در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد تخریب شده و ساختمان جدید با یک گنبدخانه ، یک رواق شمالی و یک شبستان یک پارچه بجای آن احداث گرديد . این بقعه دارای یک سالن اجتماعات است که دارای دو طبقه بوده و گنجایش ۲۲۰ نفر را دارد  . در حال حاضر آینه‌کاری شبستانهای حرم با آینه‌های رنگی و ساده به شکل زیبایی در حال اجرا است . همچنین کاشیکاری گنبد و گلدسته‌ها و ایوان شمالی در حال اجرا می‌باشد .

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 0:27 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


كاروانسرا شاه عباسي

در مركز شهر كرج ( قسمت جنوب غربی ميدان قدس ) قرار گرفته و طبق شواهد تاريخی ساخت كاروانسرا را به زمان حكومت شاه سليمان صفوی بين سال‌های ۱۰۷۷-۱۱۰۵ هجری قمری نسبت می‌دهند .

برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب

نوشته شده در جمعه 1386/06/09 ساعت 0:16 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


كاخ مرواريد ( شمس ) مهرشهر كرج

ساختمان كاخ در زمينی به وسعت ۱۱۱ هكتار با ۲۵۰۰ متر زيربنا بين سال‌های ۴۷-۱۳۴۵ در مهرشهر كرج ، بلوار امام خمينی ( ارم ) جهت استفاده شمس خواهر محمدرضا شاه پهلوی احداث شده است .

اين بنا شامل فضاهای متعددی از جمله سالن طلايی بار ، دفتر مخصوص شمس ، سالن پذيرايی ، سالن سينما ، سالن بيليارد ، استخر ، آب‌نما ، محل نگهداری پرندگان كمياب ، اتاق‌های خواب و غيره می‌باشد . يكی از مهمترين بخش‌های اين كاخ اتاق صدف است كه دارای تزئينات مختلفی بوده ، بخصوص نمای بيرونی آن كه بصورت حلزونی شكل ساخته شده است . در طراحی فضای بيرونی درياچه كوچكی از سه طرف كاخ راكاخ شمس احاطه كرده و به زيبايی آن افزوده است .

اين مجموعه تا چندی پيش بعنوان موزه و با نام مجتمع اردويی تفريحی شهيد فهميده استفاده می‌شد . اين اثر در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ايران قرار گرفته است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/08 ساعت 8:12 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


كاخ سليمانيه

در محدوده مركزی شهر كرج قديم و حد فاصل بلوارهای شهيد چمران و امامزاده حسن كنونی ، بين سال‌های ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۷ هجری قمری در دوران سلطنت فتحعليشاه قاجار ، به فرمان يكی از پسران وی به نام سليمان ميرزا توسط محمد حسين خان نظام الدوله اصفهانی ( صدر اصفهانی ) كاخ و باغ تاريخی سليمانيه در محل كنونی دانشكده كشاورزی بنا گرديده است .

برای دیدن متن کامل روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/08 ساعت 3:9 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


يكی از قلاع باقيمانده دوره قاجاريه می‌باشد كه در بخش مركزی شهر كرج و در مجاورت پل قديمی شاه عباسی ( جنب اداره برق ) در حاشيه رودخانه كرج با مساحتی بالغ بر ۱۱۲۰ متر مربع قرار دارد كه دارای يك حياط مركزی است . در چهارگوشه حياط مركزی چهار برج وجود داشته كه دو برج آن در ضلع شمالی بنا باقی مانده است . اين قلعه بدليل حفاظت از پل شاه عباسی و همچنين جنبه دفاعی و نظامی آن احداث گرديده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/08 ساعت 0:18 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


حمام تاريخي مصباحساختمان اين حمام در اواسط دوره قاجار در بافت مركزی شهر قديم كرج ( محله مصباح ) و اطراف كاخ سليمانيه با معماری خاص و در زيرزمين بنا گرديده است .

ورودی حمام با تعدادی پله به كف آن مرتبط شده و فضاهای داخلی حمام از يك سربينه ، رختكن ، گرم‌خانه ، خزينه ، نظافت‌خانه ، محل شستشو و شاه‌نشين تشكيل شده است .

مصالح به كار رفته در ساختمان حمام شامل آجر ، سنگ و ملات ساروج می‌باشد . همچنين بقايای برج قلعه‌ای قديمی كه در قسمت شرقی اين حمام بنا شده مشاهده می‌شود . امروزه اداره ميراث فرهنگی كرج اقدام به بازسازی و مرمت آن نموده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/08 ساعت 0:15 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


پل شاه عباسي

واقع در مدخل ورودی تهران به كرج قديم كه در گذشته ارتباط ميان ری و تهران را با قزوين و غرب كشور ميسر می‌ساخت ، متعلق به دوره صفوی است . تا قبل از حمله مغول به ايران راه ارتباطی قزوين – ری از طريق سگزآباد و كناره شهريار بود ، ولی پس از حمله مغول راه قزوين – كرج به ری ترجيح داده شد .

اين پل دارای دو چشمه طاق ، يكی بزرگ در شرق و ديگری كوچك در غرب است . در بين اين دو چشمه طاق پايه قطوری ساخته و در ميان پايه نيز دو غرفه تعبيه شده است ، اين غرفه‌ها به صورت دو طبقه و برروی هم ساخته شده‌اند ، قسمت اعظم پل بر روی چشمه طاق بزرگتر قرار دارد .

در پايه‌های اين پل از مصالحی همچون لاشه ، قلوه سنگ و ملات آهك و ساروج استفاده شده است . در ساخت اين بنا از آجرهای قرمز صفوی و در قسمت‌هايی نيز آجرهای قاجاری استفاده شده كه اين امر نشانگر احداث بنای پل در دوره صفوی و تعمير آن در دوره قاجار است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در چهارشنبه 1386/06/07 ساعت 3:3 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


كوه كندوان در ارتفاع ۳۳۵۰ متری در رشته كوه‌های البرز مركزی واقع شده و مقسم ريزابه‌های سرچشمه‌های رود كرج و رود چالوس است . گردنه كندوان در مجاورت قلۀ كوه و در كنار گذر تونل و در فراز آن كه راه فرعی كرج – چالوس به هنگام بسته بودن تونل است ، قرار دارد .

در ارديبهشت ماه سال ۱۳۱۴ هجری شمسی ساخت تونل كندوان به طول ۱۸۸۴ متر و عرض ۵ تا ۷ متر و ارتفاع ۶ متر آغاز گرديد و در ارديبهشت ماه سال ۱۳۱۸ هجری شمسی ( مدت ۴ سال ) به اتمام رسيده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است . با احداث اين تونل ، ۱۳ كيلومتر از مسير كرج – چالوس كاسته شد ،  فاصله شهر كرج تا تونل كندوان ۷۹ كيلومتر است .

لازم به ذكر است كه تونل كندوان بارها مرمت و بازسازی شده و اخيراً با نصب و راه‌اندازی تجهيزات ايمنی و تهويه اين تونل بصورت دو طرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است .  

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در چهارشنبه 1386/06/07 ساعت 10:49 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


در فاصله ۷۳ كيلومتری شمال شرقی شهر كرج در جاده چالوس و در ۵ كيلومتری شمال روستای گچسر ، دره‌ای نسبتاً عميق در غرب جاده وجود دارد كه در آن آثار تخريب شده بنايی سنگی از دوره صفوی باقی مانده است ، پايه ديوارها نشان دهنده ساخت بنا بصورت كاروانسرا می‌باشد .

در اطراف اين كاروانسرا بنايی قديمی بصورت تپه‌ای باستانی كه كاملاً از بين رفته به چشم می‌خورد ، همچنين سفال‌های قرمز رنگ و نخودی به فراوانی وجود دارد كه شباهتی به سفال‌های دوران اسلامی بخصوص قرن ۹ و ۱۰ هجری قمری دارند .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در سه شنبه 1386/06/06 ساعت 8:35 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


در مسير راه كرج – چالوس ، در قسمت شمال شرقی سد اميركبير ( سد كرج ) در محل دوآب جاده فرعی آسفالته‌ای به طول ۱۳ كيلومتر منشعب می‌شود كه پس از طی دو ساعت پياده‌روی در كنار رودخانه و باغ‌ها به محل قصر تاريخی ناصرالدين شاه قاجار خواهيم رسيد . اين بنا در تاريخ ۱۲۹۴ هجری قمری به دستور وی جهت استفاده و ييلاق شاهان قاجار و بهره‌مندی آنان از آب و هوای خوش آن منطقه و گريز از گرمای بيش از حد تهران در ايام تابستان احداث شده است . همچنين سازمان ميراث فرهنگی كشور در سال ۱۳۷۸ به بازسازی و احياء كاخ شهرستانك اقدام نموده و با توجه به شرايط طبيعی و كم نظير آن و بخصوص جاری بودن مداوم آب در دره گلكيله و مشاهده ساير آثار تاريخی ديگر يك مكان تفريحی و اقامتگاهی را فراهم آورده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در سه شنبه 1386/06/06 ساعت 12:41 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


در ارتفاعات البرز مركزی و در شمال خاوری شهر كرج و خاور روستای شهرستانك در شمال گردنۀ ۳۱۵۰ متری آهاربشم قرار گرفته و متعلق به دوره اردشير ساسانی و بر يال شمالی جنوبی كه مرز مشترك شهرستان‌های شميرانات و كرج می‌باشد جای گرفته است . فاصله قلعه از مسير كوهنوردی و دسترسی آن تا آهار و شهرستانك حدود ۸ كيلومتر می‌باشد . آثار باقيمانده از اين قلعه يا معبد ناهيد ، طاقی هلالی شكل كه ويژه ساختمان‌های دوره ساسانی است تا چندی پيش باقی بود و علاوه بر جنبه مذهبی تا قبل از ظهور اسلام و در ايام باستان بوسيله آتش افروزی جهت خبر رسانيدن و ديده‌بانی استفاده می‌شد .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در دوشنبه 1386/06/05 ساعت 2:33 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


در ۶۰ كيلومتری جاده چالوس از كرج ، حوالی پل دوآب جاده‌ای فرعی به طول ۴ كيلومتر منشعب شده كه به قلعه تنگ گسيل می‌رسد .

كوه‌های بلند و صعب‌العبور اين ناحيه باعث شده كه جاده‌ اصلی از ميان تونلی كه كنار تنگه ايجاد شده عبور كند . اين تنگه از سمت چپ به روستای آزادبر و از سمت راست به روستای شهرستانك منتهی می‌شود . در بالای اين تونل و در نوك قله كوه آثار قلعه‌ای بر جای مانده كه متعلق به قرن ۶ تا ۷ هجری قمری است و به دختر قلعه تنگ گسيل مشهور می‌باشد . اين ناحيه بعلت وجود آب و هوای مناسب در فصل تابستان ، گردشگاه مناسبی برای دوستداران طبيعت و علاقمندان به آثار باستانی می‌باشد و توانسته گروه كثيری را بسوی خود جذب كند . در سالهای اخير بعلت حفاريهای غير مجاز ، اين قلعه بشدت رو به ويرانی رفته و فقط قسمت‌های بسيار محدودی از ديوارهای آن بصورت پراكنده باقی مانده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در یکشنبه 1386/06/04 ساعت 9:30 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


غار يخ مراد

اين غار از جمله غارهای ديدنی و با ارزش است كه مورد توجه علاقمندان به شگفتی‌های طبيعت می‌باشد . در جاده چالوس ، پس از عبور از پل و دوراهی گچسر در قسمت غربی جاده راه فرعی شنی به طول ۵ كيلومتر وجود دارد كه به روستای كهنه ده منتهی و سپس به روستای آزادبر متصل می‌شود .

(( متن کامل در ادامه مطلب ))


ادامه مطلب

نوشته شده در شنبه 1386/06/03 ساعت 3:30 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


سد امير كبير

اين سد بر روی رودخانه كرج كه يكی از رودهای مهم استان تهران در شهرستان كرج می‌باشد به فاصله ۲۵ كيلومتری شمال شرقی شهر كرج در جاده چالوس و منطقه خوزنكلا و در تنگۀ واريان احداث شده است .

((متن کامل در ادامه مطلب ))


ادامه مطلب

نوشته شده در شنبه 1386/06/03 ساعت 3:22 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


روستاي هلجرداين روستا در شمال غربی شهر كرج و در دهستان كمال‌آباد از شهرستان كرج قرار دارد كه در انتهای راه فرعی آسفالت منشعب از كمالشهر به طول ۸ كيلومتر در ارتفاع ۱۵۲۰ متری واقع شده است . آثار متعددی از جمله مسجد ، آسياب ، درخت كهن سال ۸۰۰ ساله و قبرستان مربوط به دوره اسلامی و دوره قاجاريه در اين روستا بر جای مانده كه به ثبت رسيده است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در شنبه 1386/06/03 ساعت 1:45 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


در شمال شرقی شهر كرج در جاده چالوس در منطقه آدران راه فرعی آسفالته به طول ۴ كيلومتر وجود دارد كه به روستای ارنگه منتهی می‌گردد .

اين ناحيه يكی از بهترين چشم‌اندازهای طبيعی با مناظری زيبا همراه با جاری بودن آب رودخانه را به خود اختصاص داده و يكي از بهترين و خوش آب و هواترين مناطق ييلاقی اطراف كرج به شمار می‌رود ، فاصله آن تا شهر كرج ۲۶ كيلومتر است .

اين روستا چندين امامزاده و گورستان دارد از جمله : امامزاده جعفر ( شاهزاده جعفر ) ، امامزاده ابراهيم و امامزاده شاهزاده سليمان . همچنين محصولات كشاورزی آن مانند : گيلاس ، گلابی و بويژه سيب درختی آن از شهرت بسزايی برخوردار است .

(( منبع اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در شنبه 1386/06/03 ساعت 0:51 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


 

روستاي آتشگاه

اين روستا در مجاورت درۀ زيبايی به نام دَلَمبَر در حاشيه شمال غربی شهر كرج و به فاصله ۵ كيلومتری رجايی‌شهر ( گوهردشت ) قرار دارد . برخی به دليل وجود سنگ‌های قرمز رنگ كه به نظر متخصصان سنگ‌شناس به سنگ آتش‌زنه يا چخماق شهرت دارد ، نام اين روستا را آتشگاه می‌شناسند ، اما علت اصلی نامگذاری بسبب وجود آتشكده باقيمانده از دوره ساسانی و دارای اعتبار خاص بوده است .

در نواحی جنوبی روستای آتشگاه زيارتگاهی كه به امامزاده پيرپيران شهرت يافته وجود دارد ، همچنين در بخش شمالی روستا شهرك دانشگاه آزاد اسلامی در حال احداث است .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در جمعه 1386/06/02 ساعت 8:46 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


وله نام روستايی است در ۷۰ كيلومتری شمال شرقی كرج در جاده چالوس كه در قسمت شمال غربی اين روستا ، چشمه وله به فاصله دو كيلومتری هتل گچسر قرار دارد .

آب چشمه وله از گروه آب‌های بيكربنات كلسيك گوگردی سرد است كه خواص درمانی اين آب برای بيماری‌های جلدی ، مجاری تنفسی و رماتيسم مؤثر می‌باشد .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در جمعه 1386/06/02 ساعت 0:43 قبل از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


راه فرعی دوآب از جاده چالوس به طول ۱۳ كيلومتر به منطقه شهرستانك منتهی می‌گردد كه پس از طی دو ساعت پياده‌روی در ارتفاعات كاخ شهرستانك و در فاصله كمی در دامنه جنوب غربی كوه آهاربشم به چشمه گلكيله خواهيم رسيد .

وجود آب فراوان در اين چشمه باعث شده تا در ايام مختلف بخصوص فصل تابستان پذيرای عده بی‌شماری از كوهنوردان و دوستداران طبيعت باشد .

(( منبع : اطلس گردشگری شهر و شهرستان کرج ))

نوشته شده در پنجشنبه 1386/06/01 ساعت 12:36 بعد از ظهر توسط persianboy


[ ) ] [ ? ] [ 5 ]


صفحه نخست | پست الکترونيک | بلاگفا